Japica je s 509 metara najviša i jedina jasno izdvojena vršna točka Cesargradske gore kod Klanjca. HPS tu goru opisuje kao površinom najmanju hrvatsku goru: od jednoga kraja do drugoga može se prijeći za manje od dva sata, dok je sam hrbat znatno kraći. Zato je Japica prirodan cilj poludnevnog zagorskog izleta.
Osnovni podaci
- Visina: 509 m n. v.
- Planina / masiv: Cesargradska gora
- Županija: Krapinsko-zagorska županija
- HPO kontrolna točka: KT 3.8.
Gdje se nalazi
Vrh se nalazi sjeverno od Klanjca, na šumovitom hrptu iznad doline Sutle i povijesnog Cesargrada. Koordinata označava vrh Japice, a pristupne točke ovise o odabranoj strani gore.
Uspon i staze
Mala površina ne znači da je dovoljno slijediti bilo koji šumski put. Na hrptu se spajaju lokalne staze i odvojci prema Klanjcu, Cesargradu i okolnim naseljima, pa je službena HPS-ova karta najbolji oslonac za izbor polazišta. Izlet se može oblikovati kao uspon na Japicu ili kao duži obilazak koji povezuje vrh s ruševinama Cesargrada. Vrijeme treba računati prema cijeloj ruti, a ne samo kratkoj završnoj dionici. Detalje trase i aktualno stanje putova provjerite na HPS-ovu profilu vrha.
Pogled i obilježja
Sa sjeverne strane otvara se pogled na Kostelsko gorje i Vinagoru te dalje prema Donačkoj gori i Boču u Sloveniji. Šuma i niski zagorski reljef stvaraju izmjenu zatvorenih dionica i prozora prema okolnim brežuljcima. Japica nije monumentalni kameniti vrh, ali pregledno pokazuje kako se mali masiv izdiže između Klanjca i sutlanske doline.
Kako doći
Najpraktičnije je doći u Klanjec, ondje provjeriti lokalne oznake i odabrati službeno polazište prema željenoj duljini. Ako se u obilazak uključuje Cesargrad, treba računati na dodatne uspone i silaske po šumskom terenu. Navigacijska poveznica vodi do vršne koordinate, ali automobilom se ne ide na hrbat; parkira se u naselju ili na označenom polazištu. Prije izleta provjerite vremensku prognozu, stanje markacija i službene obavijesti; navedena vremena su HPS-ove orijentacijske vrijednosti, a stvarno trajanje ovisi o uvjetima i tempu.
Zbog malih udaljenosti lako je podcijeniti zbroj uspona i silazaka. Kružni obilazak zato treba crtati kao cjelinu, s jasnim redoslijedom Japice i Cesargrada.