Martinje — krštenje mošta Kutjevo 2026.: datum, program i sve što trebate znati
Martinje — krštenje mošta Kutjevo svake godine privlači tisuće posjetitelja iz cijele Hrvatske i susjednih zemalja. Svetac kojeg 11. studenoga slave i Kutjevčani u svom malom mjestu, a slavlje se obilježava krštenjem mošta. Blagdan sv. Martina pada 11. studenoga 2026., a sama manifestacija tradicionalno se organizira u vikend koji prethodi ili okružuje taj datum — prema dosadašnjoj praksi najčešće drugi vikend u studenome. Točan program i datumi za 2026. godinu bit će objavljeni na službenoj stranici Turističke zajednice Grada Kutjeva i na kutjevo.hr. Tradicionalna dvodnevna manifestacija Martinje u Kutjevu okuplja brojne posjetitelje, vinare i ljubitelje slavonske tradicije, a organiziraju je Grad Kutjevo i Turistička zajednica Grada Kutjeva.
Datum i lokacija u 2026. godini
Program počinje Danom otvorenih podruma i nastavlja se sljedeći dan cjelodnevnim aktivnostima. Na temelju dosadašnjeg rasporeda, u 2024. godini manifestacija je trajala 9. i 10. studenoga, a u 2025. godini drugi vikend u studenome. Za 2026. godinu, prema istom obrascu, očekuje se održavanje u vikend oko 11. studenoga 2026. — konkretno u subotu i nedjelju, 7. i 8. studenoga 2026. ili 14. i 15. studenoga 2026., ovisno o rasporedu koji organizatori potvrde. Službeni datum za 2026. bit će objavljen na stranici tzkutjevo.hr. Središnja ceremonija krštenja mošta i rađanja novog mladog vina odvija se na Trgu graševine u Kutjevu. Trg graševine jedinstven je u cijelom svijetu po svom imenu i smještaju u srcu kutjevačkog vinogorja.
Kutjevo se nalazi u Požeško-slavonskoj županiji, oko 25 kilometara sjeveroistočno od Požege. Automobilom se najlakše dolazi iz Požege cestom prema Kutjevu, a iz Osijeka ili Slavonskog Broda preporučuje se prolaz kroz Požegu. Parking je dostupan uz centar mjesta i na rubnim parkiralištima, no za vrijeme manifestacije dolazi do povećane gužve pa je preporučljivo doći ranije ujutro. Iz Požege povremeno prometuju autobusne linije prema Kutjevu, a vozni red za studeni 2026. treba provjeriti na stranicama prijevoznika.
Program i sadržaj manifestacije
Slavlje počinje Danom otvorenih podruma, kada vrata svojih vinskih oaza otvaraju poznate vinarije — Sontacchi, Perak, Krauthaker, Galić, Majetić i Kutjevo d.d. Posjetitelji mogu kušati bogatu ponudu graševine, rizlinga i pinota, uživati u vertikalnim degustacijama starih berbi te simboličnom krštenju mladih vina u duhu Martinja. Ovaj prvi dan posebno je zanimljiv posjetiteljima koji žele mirno obilaziti podrume bez gužve glavnog dana.
Glavni dan proslave počinje već u 8 sati tradicionalnim slavonskim doručkom i okupljanjem planinara, koje u 9:30 vodi HPD Vidim Kutjevo u planinarski izlet. U 11 sati u Crkvi Rođenja Blažene Djevice Marije služi se sveta misa, a od 12 sati na Trgu graševine otvara se Martinjski sajam. Točno u 13 sati slijedi svečana povorka do crkve i blagoslov mladog vina, a u 14 sati dolazi vinski biskup. Najupečatljiviji dio svake proslave Martinja onaj je u kojemu na pozornicu dolaze “vinski kardinal” i njegova dva pomoćnika “vinska biskupa”. Dugotrajnim iskustvima vinogradara i vinara došlo se do zaključka da vrenje najčešće završava u studenome te se svečanost prijelaza mošta u vino obilježava šaljivom ceremonijom.
Program je koncipiran tako da planinari i izletnici imaju oko 3 sata hoda gorjem Krndija i vinskim cestama kutjevačkog vinogorja. Nakon toga svi dolaze na Trg graševine gdje se nastavlja obred krštenja mošta, zabavni program s nekoliko tamburaških grupa i solista koji izvode tradicionalne vinske pjesme, degustacije mladih vina kutjevačkog vinogorja, a uz sve nudi se bogata gastro ponuda Slavonije. Glazbeni program upotpunjuju tamburaški sastavi De Gotho i Posegana. Uz vino, na sajmu se nude i domaće kobasice, kulen, sir i domaći kruh — tipični slavonski zalogaji koji prate degustacije.
Za 2026. godinu program još nije objavljen. Na temelju dosadašnjih izdanja, struktura manifestacije ostaje stabilna iz godine u godinu. Eventualne novosti — poput posebnih gostiju, novih vinarija sudionica ili proširenog sajamskog programa — organizatori najavljuju na službenoj stranici Turističke zajednice Grada Kutjeva i na društvenim mrežama Grada Kutjeva. Preporučljivo je pratiti te kanale od rujna 2026. nadalje.
Ulaznice — cijene i kupnja
Na manifestaciji se kupuju ulaznice uz koje posjetitelji dobivaju torbicu za čašu oko vrata i čašu za degustaciju vina. Taj paket funkcionira kao jedinstven suvenir i praktičan alat za obilazak vinarija. Cijene ulaznica za 2026. godinu još nisu objavljene. Na temelju prethodnih izdanja, ulaznice za Dan otvorenih podruma i planinarski pohod s degustacijama kretale su se u rangu pristupačnih iznosa za jednodnevni izlet. Ulaznice se kupuju na blagajni na dan manifestacije, a ponekad je moguća i predprodaja putem web stranice Turističke zajednice Grada Kutjeva. Informacije o točnim cijenama i eventualnim popustima za grupe, studente ili obitelji bit će objavljene na tzkutjevo.hr u jesen 2026. Posjet Martinjskom sajmu na Trgu graševine slobodan je i bez ulaznice — plaća se samo ulazak u podrume vinarija i sudjelovanje u organiziranim degustacijama.
Smještaj i praktične informacije
Kutjevo je malo mjesto s ograničenim brojem smještajnih kapaciteta, stoga je rezervacija unaprijed obavezna. U samom Kutjevu dostupni su privatni apartmani i sobe, a dio posjetitelja odsjeda u Požegi, koja nudi širi izbor hotela i hostelova. Požega je udaljena oko 25 minuta vožnje automobilom. Na manifestaciji sudjeluje gotovo tisuću planinara iz 70 planinarskih društava iz Slavonije, kontinentalne Hrvatske, ali i desetak planinarskih društava iz BiH. Takav broj sudionika znači da se smještaj u okolici popunjava brzo, pa je preporučljivo rezervirati najkasnije do rujna 2026. Vikendi degustacija u kutjevačkom vinogorju inače su popularni i izvan Martinja, ali Martinje je vrhunac sezone i privlači daleko najveći broj posjetitelja.
Za posjet je preporučljivo ponijeti udobnu obuću prikladnu za planinarenje ili dulje hodanje, jer je terenska dionica po Krndiji neophodna za potpuno iskustvo manifestacije. Studeni u Slavoniji donosi hladne jutarnje temperature, pa je topla odjeća u slojevima standardna preporuka. Ako dolazite automobilom, parkirajte na rubnim parkiralištima i pješačite do centra — gužva u centru Kutjeva za vrijeme Martinja je značajna. Lokalni kafići u centru Kutjeva nude topla pića i domaće specijalitete i otvoreni su od ranog jutra na dan manifestacije. Martinje u Kutjevu nije megalomanska manifestacija s hordama ljudi, prepuna šunda i vašara — to je umjerena, opuštajuća manifestacija za sve generacije, za ljubitelje planinarenja, prirode, dobre glazbe i čaše dobrog vina.
Često postavljana pitanja
Kada će biti objavljeni točan datum i program Martinja u Kutjevu 2026.?
Organizatori — Turistička zajednica Grada Kutjeva i HPD Vidim Kutjevo — objavljuju program manifestacije otprilike mjesec dana unaprijed, dakle u listopadu 2026. Pratite službenu stranicu kutjevo.hr i stranicu tzkutjevo.hr za aktualne informacije. Blagdan sv. Martina pada 11. studenoga 2026., a manifestacija se tradicionalno održava u vikend koji je najbliži tom datumu.
Postoji li popust za grupe ili planinska društva?
Kutjevačko Martinje organizira se u suradnji s Udrugom Kutjevački vinari, Hrvatskim planinarskim društvom Vidim Kutjevo, te uz pokroviteljstvo Grada Kutjeva. Planinska društva sudjeluju u organiziranom pohodu i često imaju posebne uvjete sudjelovanja putem HPD Vidim Kutjevo. Grupe i planinska društva preporučljivo je kontaktirati direktno Turističku zajednicu Grada Kutjeva za informacije o grupnim uvjetima za 2026. godinu.
Ima li parking u Kutjevu za vrijeme Martinja?
Parking u centru Kutjeva ograničen je kapacitetom malog mjesta. Za vrijeme Martinja organizatori usmjeravaju promet na rubna parkirališta izvan centra, odakle se do Trga graševine dolazi pješice u nekoliko minuta. Dolazak ranije ujutro — do 8 sati — osigurava lakše parkiranje. Posjetitelji koji dolaze s planinarskim grupama autobusom iskrcavaju se na određenim točkama prema uputama organizatora.
Može li se posjetiti Martinje u Kutjevu s djecom?
Program Martinja traje dva dana i pun je raznih događanja u kojima mogu uživati gosti, ljubitelji vrhunskog vina, planinari, zaljubljenici u tradicionalne manifestacije, gurmani i obitelji s djecom. Martinjski sajam na Trgu graševine slobodan je za ulaz i prikladan za sve uzraste. Planinarski pohod po Krndiji zahtijeva određenu fizičku spremu, no postoje i kraće rute prikladne za obitelji s djecom. Degustacije vina rezervirane su za punoljetne posjetitelje.
