Katedrala svete Terezije Avilske najistaknutija je barokna sakralna građevina Požege. Vitki toranj visok 63 metra određuje gradsku panoramu, dok unutrašnjost povezuje kasnobarokno i rokoko uređenje s djelima hrvatskih umjetnika s kraja 19. stoljeća.
Osnovni podaci
- Vrsta: katedrala i barokna crkva
- Mjesto: Požega, Požeško-slavonska županija
- Gradnja: 1756.–1759.; posvećena 1763.
- Pristup: aktivna crkva; riznica i pojedini prostori razgledavaju se prema uvjetima biskupije i župe
Gdje se nalazi
Katedrala je na Trgu svete Terezije, sjeveroistočno od glavnog Trga Svetog Trojstva. Kartografska točka označava samu crkvu i glavni prilaz, između Dijecezanskog muzeja i povijesne školske zgrade.
Povijest i priča
Gradnju je financirao zagrebački biskup Franjo Thauzy, a službeni turistički opis navodi da su nacrti stigli od carice i kraljice Marije Terezije. Crkva je dovršena u samo tri godine te 1763. posvećena svetoj Tereziji Avilskoj. Građena je u stilu bečkoga baroka, a monumentalni glavni oltar nosi sliku naslovne svetice nepoznatoga autora.
Celestin Medović i Oton Iveković oslikali su crkvu 1898. i 1899. Po osnutku Požeške biskupije 1997. crkva je postala katedrala i obnovljena. Lokalna predaja pamti oluju 1926. u kojoj je vrh tornja probio krov sve do kripte. Uz događaj se veže priča o trgovcu Luki Ilijaševiću, koji se navodno zakleo da će se oženiti tek kada se toranj sruši; riječ je o gradskoj priči, ne službenom dokumentu o njegovu privatnom životu.
Što vidjeti i zašto posjetiti
Vrijedi promotriti barokno pročelje i toranj, oltarnu cjelinu te zidne slike Medovića i Ivekovića. U kripti je kapela blaženog Ivana Pavla II. Riznica čuva sakralne predmete, među njima kasnogotičke kaleže, liturgijsko ruho povezano s biskupom Thauzyjem i darove Marije Terezije. Aktualne mogućnosti razgledavanja riznice i crkve provjerite na stranici Požeške biskupije.
Kako doći i što je u blizini
Od Trga Svetog Trojstva do katedrale stiže se pješice za nekoliko minuta. U neposrednoj blizini su Dijecezanski muzej, spomenik fra Luki Ibrišimoviću, povijesna zgrada Katoličke gimnazije i Gradska knjižnica. Budući da je riječ o aktivnom bogoslužnom prostoru, razgledavanje treba prilagoditi obredima i poštovati tišinu.